054-2284084חיפוש :

האחר כמראה שלי | שושי פרל

בני האדם חיים באינטרקציה במערכות יחסים עם אנשים אחרים. אנחנו יצורים חברתיים בעצם הטבע שלנו. כל אחד מהאנשים שמקיפים אותי מהווה עבורי מראה המוצבת בפניי בכל רגע ורגע. אני רואה את עצמי או חלק ממני ,(לרוב חלק מודחק),אצל האחר. אני רואה אותם מגיבים בדרך בה הם מגיבים, או באופן הפוך לתגובה שלי. ואז מופיעה אצלי תגובת מראה.


 

כאשר אני מגיבה רגשית ונפגעת או נעלבת מאדם אחר, בדרך כלל מאנשים שקרובים אליי ומשמעותיים בחיי, הוא או היא משקף עבורי משהו שקיים בי ושאיני רוצה לראות ו/או שאיני אוהב בעצמי.
לדוגמא: אם מישהו קורא לי שמנה אבל הייתי כל החיים רזה, אין לי לכך תגובה. אבל אם הייתי ילדה שמנה  יתכן ואגיב באופן רגשי ולא פרופורציונאלי.
 
השאלה שעליי לשאול את עצמי - מה המראה הזו מנסה להראות לי על עצמי? מישהי העבירה עלי ביקורת. במקום להתגונן או לכעוס, אני מפנה את המבט פנימה ומחפשת את המקומות בחיי בהם אני גם מבקרת אחרים (כי אפילו ברגע שעולה המחשבה "היא ממש ביקורתית" זו הרי ביקורת שלי על הביקורת שלה). או, כשמישהי מרגיזה אותי בחוסר האונים ובתקיעות שלה בחייה. גם שם אני מחפשת את כל המקומות שאני תקועה בחיי, או כשאני מרגישה חוסר אונים משווע (כמו מול הילדים לפעמים). אני גם מנסה להבין למה זה כל כך מרגיז אותי?
 
לפעמים אני לא מצליחה לזהות בדיוק את הנקודה שהזיזה אותי ממקומי. נדמה לי שההתנהגות הזו היא בלתי נסלחת. כמו, למשל, אתמול כשמישהי הבריזה לי ברגע האחרון בלי הסבר או התנצלות. חיפשתי ופשפשתי בעצמי באותם מקומות בהם גם אני מתנהגת ככה, אבל זה היה כל כך חד וחלק עד שלא הצלחתי למצוא. כי גם אם אבריז לילדים, למשל, מאיזושהי הבטחה - אני אתנצל, אודה בטעות, ואפצה.
 
ידעתי שגם מזה יש משהו ללמוד, והתעקשתי להמשיך לחפש. כי כשאני נפגעת או מתרגזת אני פועלת מתוך התגוננות וקטנות. לעומת לימוד שמאפשר לי צמיחה וגדילה. לבסוף, הבנתי שההתנהגות שלי, לעומת שלה, נובעת ממקום שתמיד רוצה להיות בסדר עם כולם, ממקום של פחד, שרוצה לרצות, שאכפת לי מה יגידו עלי, שמשחקת משחק של צדיקות קדושה.
 
הדבר המדהים הוא, שאחרי העבודה הפנימית בעצמי, מגיע מיד פתרון, כזה שמעולם לא הייתי מצליחה להנדס אותו בעצמי. חשוב להבין, השינוי הוא קודם כל בשבילי ולא כתנאי שאחרים יתחילו להתנהג באופן שאני חושבת שנכון. השינוי מתחיל בי פנימה ומאפשר לי לחיות חיי אהבה וקבלה, ולא חיי מאבק ומלחמה.
השינוי מתחיל בי כאשר אני מתבוננת פנימה, מתקנת, מכוננת, מנקה, וכך הופכת לאדם טוב יותר, מה שמאפשר לי לפעול נכון ולהפוך את העולם למקום טוב יותר בדרכי צנועה.
 
מזמינה אותך להתבונן באנשים שמקיפים אותך, שמהווים שיקוף לדברים שאתה לא אוהב בעצמך, שקשה לך איתם. זה יאפשר לך להכיר את עצמך ,את אותם פחדים וכאבים שקיימים בך ,הנחשפים על ידי האחר ,ובכך לשפר את איכות חייך. ליצור שינוי קטן בך .לשינוי תהיה השפעה על גם על הסביבה שלך, החברים, המשפחה, הבן/בת זוג, הילדים. השינוי מתחיל מבפנים ומשדר אדוות החוצה.
 
השינוי מתחיל כאן ועכשיו!
בניית אתרים - טואול